Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
today

Aktualność

Data publikacji: 2024-05-10
Data publikacji: 2024-05-10

Ulga podatkowa na panele fotowoltaiczne - w którym roku rozliczyć

W 2021 r. zakupiono panele fotowoltaiczne, które zostały zamontowane na nowo budowanym domu jednorodzinnym. W 2024 r. dom został oddany do używania. Czy zakup paneli fotowoltaicznych może być uwzględniony w uldze termomoderniacyjnej? Jeśli tak, to w którym roku wydatek na panele może być rozliczony w tej uldze?

Ulga nie przysługuje przy nowo budowanym domu, w którym podatnik nie mieszka. W przedstawionym przypadku ulga mogłaby przysługiwać za 2021 r., jeżeli podatnik mieszkałby już w tym domu w 2021 r., w dacie zakupu paneli.

Jak podkreślał Szef KAS w piśmie z 22 czerwca 2023 r. (nr DOP3.8222.68.2023.EILK): 

Status budynku (każdego bez względu na to kiedy został wybudowany) może być rozpatrywany w oparciu o wszelkie dowody świadczące o użytkowaniu tego budynku przez podatnika. Zatem przedstawienie przez podatnika wszelkiego dowodu, z którego będzie wynikało, że budynek mieszkalny jednorodzinny spełnia swoją funkcję, daje mu prawo do ulgi termomodernizacyjnej. Brak formalnej zgody na użytkowanie budynku nie wyklucza bowiem istnienia budynku w rozumieniu art. 3 pkt 2a ustawy Prawo budowlane. W związku z powyższym, wymienione we wniosku wspólnym wydatki związane z realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego polegającego na zakupie i montażu instalacji fotowoltaicznej w budynku mieszkalnym jednorodzinnym będącym Państwa własnością, mogą być przez Państwo odliczone w ramach ulgi termomodernizacyjnej. 

Powyższe oznacza, że podatnik ma prawo do odliczenia wydatków poniesionych na termomodernizację budynku, nawet, jeżeli zostały one poniesione przed formalnym oddaniem budynku do użytkowania. Wystarczy, że podatnik udowodni, że budynek był już zamieszkany w dacie poniesienia wydatku.

Stanowisko to Szef KAS potwierdził również w interpretacjach zmieniających z 20 czerwca 2023 r., (nr DOP3.8222.69.2023.EILK oraz nr DOP3.8222.74.2023.EILK). Za datę poniesienia wydatku uważa się dzień sprzedaży określony na fakturze VAT. W przypadku gdy na fakturze VAT brak jest informacji o dniu sprzedaży, przyjmuje się, że dzień ten przypada na dzień, w którym wystawiono fakturę. 

Ponadto w przepisie została określona granica czasowa dotycząca realizacji przedsięwzięcia objętego ulgą. Przedsięwzięcie nie może trwać dłużej niż trzy kolejne lata, licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek. W przypadku niezrealizowania przedsięwzięcia termomodernizacyjnego w terminie trzech kolejnych lat (licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek), podatnik ma obowiązek zwrotu ulgi w zeznaniu składanym za rok, w którym upłynął trzyletni termin.

Grzegorz Ziółkowski

Artykuł pochodzi z e-poradni INFORLEX.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00